Kissé megkésve de nem elfelejtve álljon itt egy rövid beszámoló a rácalmási Almavirág fesztiválról :-)
Kép forrása: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Apple_blossoms.jpg
Hogyan jut el az ember egy adott városba/programra? Hát például úgy, hogy felemeli a kis seggét a kényelmes fotelből és odamegy :-D Na persze ehhez azt is tudni kell, hogy hova érdemes kimozdulni. Azt meg vagy a TV-ből, rádióból, internetről vagy egyéb forrásokból tudja meg.
No, hát én Rácalmásról egészen 2-3 évvel ezelőttig azt se tudtam, hogy eszik-e vagy isszák, amíg össze nem hozott a sors volt kolleginámmal, Angival, aki történetesen idevalósi :-D A többi már úgymond történelem. Egyszer szóbakerült, hogy náluk bizony nagy hagyománya van a tökölésnek, olyannyira, hogy ősszel még fesztivált szerveznek, ahol minden arra tévedő megcsodálhatja a kisváros saját készítésű tökcsodáit :-)
Ha ez még nem lenne elég, akkor a nagyon elvetemült fesztiválozókat várja a Jankovich kúria, ahol a fesztivál szíve-lelke van, árusokkal, programokkal, gyönyörű épületekkel és persze még több tökkel :-)
Mivel én egy ilyen hangulatos kalandozásra mindig nyitott vagyok (kivéve amikor nem), így tavalyelőtt elmentem saját szememmel is megcsodálni ezt a tökölést, és mondhatom, abszolút nem csalódtam! :-) Így amikor áradoztam Anginak, hogy micsoda csodahelyen lakik, mondta, hogy akkor tavasszal is érdemes ide látogatni, mert akkor meg almavirág fesztivál van. Így adott lett az idei vállalásom, hogy el kell ide is jutnom. És ha sikerül, akkor idén ősszel az új tököket is megcsodálom. De az még a jövő zenéje :-)
Hogy belevigyünk egy kis 'kúttúrát' is az irományomba, álljon itt pár szó magáról a településről:
- Aki ide szeretne találni, az ezt a települést Fejér megyében keresse, majd a Duna mellett, Dunaújvárostól kb. 4-5 km-re lelje meg
- Fekvése miatt már elég régóta lakott területnek számít, bizonyítja ezt jó pár régészeti lelet a bronz-, honfoglalás- és egyéb korokból
- Az első írásos emlék 1025-ből maradt ránk, ahol 'Szigetfő' néven emlegetik, ám alig 300 év múlva (hogy repül az idő) már Almás néven említi a krónika (mint Almási birtok)
-De hogyan lett Rác? A történet egyszerű: A 16-17. században a török előrenyomulás elől menekülő szerb (azaz rác) családok telepednek meg itt, majd a török kiűzése után 1696-ban Almás, Tikos és Szigetfő kistelepülések összevonásával születik meg a mai Rácalmás
- A település egyik éke a Jankovich kúria, amely egész évben várja a a látogatokat, továbbá ez a helyszín ad helyet a fesztiváloknak is
Kép forrása: jankovichkuria.hu
Kép forrása: utazzitthon.hu
Sokat gondolkodtam, hogy tudnék írni erről a helyről, így végül gondoltam egy merészet, és távinterjút készítettem Bodnárné Gabival, akinek mint szervezőnek elég jó rálátása van a kulisszákra :-) Következzék az interjú:
- Rácalmáson tavasszal és ősszel is lehet fesztiválozni. Azonban felmerült bennem a kérdés, hogy mi volt előbb? Az alma vagy a tök? :-) És miért pont e köré a 2 növény köré épülnek a fesztiválok?
- Tökfesztiválunk idèn 15 èves, tehát ez volt előbb. Az ötletet az egyesület akkori elnöke, Szalai Árpád hozta Németországból, ahol leginkább a tök piramisok látványa nyűgözte le. A sokszínű és sokféle töknövèny sok felhasználási lehetősége adja a rendezvény koncepcióját. Egyesületünk kereste a rendezvény tavaszi párját, aminek a neve pedig a település nevèhez kötődik, plusz az alma az egészség jelképe is.
- Ki vagy kik voltak a szülőatyjai vagy -anyjai az almavirág fesztiválnak? Hogyan merült fel az igény a fesztiválra?
- Ilyen jellegű rendezvény (családi jellegű programokkal) nem volt sem nálunk sem a környéken. Egy jó kis tökfaragás összehozza a családokat, az almán pedig az egészsègre, sportra, tavaszi megújulásra igyekszünk a hangsúlyt fektetni. Az ingyenes eü szűrésekre van igény!
- Milyen volt a legelső almavirág fesztivál? Milyen volt a fogadtatása? Mindig is a kúria adott helyszínt a rendezvénynek?
- Már az első almavirág fesztivált is nagy érdeklődés övezte, akkor még csak a helyi lakosok körében, de ez a kísérő programoknak köszönhetően hamar megváltozott. Addigra a helyszín már bejáratott és ismerős lett, ez a Jankovich-kúria szép épületegyüttese.
- Önök szerint mi kell ahhoz, hogy egy fesztivál sikeres legyen, és tradícióvá nője ki magát?
- A siker titka a jó, hasznos és érdekes program kínálatban rejlik, amit aztán már keresni fognak az emberek. A koncertek ezekre is ráirányítják a figyelmet.
- Vannak-e a szervezésnek nehézségei, buktatói? Kik támogatják Önöket? (pénzügyi kivonatot nem kérek természetesen :-) )
- A legnagyobb nehézséget az időjárás bizonytalansága jelenti. Mivel egyesületi rendezés, szükséges a belépő, hogy az együtteseket ki tudjuk fizetni. Ha elmaradnak a látogatók nehéz helyzetbe kerülhetünk. Nehézség továbbá az is, hogy nagyon sok rendezvény van már országszerte. Legnagyobb támogatóink a helyi önkormányzat és 1-2 helyi, környékbeli gyár.
- Mi alapján szervezik a programokat? Vannak állandó segédek, önkéntesek?
- Az állandó eü szűréseken túl olyan programokat kínálunk, amik oktatnak, szèlesitik a látókört, de ezek változnak.
Aki szeretne még többet megtudni akár a településről, akár a fesztiválokról, az megteheti Facebook-on: https://www.facebook.com/AlmaviragFesztival/ illetve a község honlapján is: http://racalmas.hu/
Köszöntem a figyelmet, remélem, hogy találkozunk szeptemberben,de addig is: HAJRÁ RÁCALMÁS! :-D