Mielőtt belevágnék majd a "műelemzésbe", pár (vagy sok) dolgot szeretnék tisztázni, és leírni a művel kapcsolatban.
Első és legfontosabb: A műről, szereplőkről, helyzetekről szóló mindennemű írásom és gondolatom az ÉN véleményemet tükrözi. Lehet ezzel teljesen, részben és sehogysem egyetérteni. Nem kérlek, hogy fogadd el, hogy amit írok, az a megmásíthatatlan és vitathatatlan teljes igazság! Igenis legyen neked is SAJÁT véleményed! Nemcsak erről, hanem bármiről! A másik fontos dolog, hogy ha már van SAJÁT véleményed, legyél nyitott a MÁSIK véleményére is. Lehet mindkettőtöknek igaza van, lehet mindketten tévedtek, de amit feltétlenül kérek: Tartsuk tiszteletben a másikat!
Kép forrása: cdn.dribbble.com
A mű nem ismeretlen számomra, bár akkor pont nem olvastam, amikor erre köteleztek... Ha te is ebben a cipőben jársz, akkor van egy jó hírem! Ha nem szeretsz olvasni, vagy netán nincs rá időd, de van "felesleges" 160 perced, akkor Az ember tragédiáját megnézheted filmen... sőt! Rajzfilmen! Én is így ismertem meg a teljes művet, hogy megnéztem Jankovics Marcell fantasztikus animációját. Ha szeretted a Fehérlófiát vagy a János vitézt, akkor a néha kissé 'wtf' képi ábrázolás nem lesz ismeretlen a számodra. :-)
Ha esetleg mégis olvasnád a művet, akkor is ajánlom megnézésre, mert segít helyretenni jó pár részletet, és ez a vizuális élmény biztosan bele fog égni a retinádba meg a szürkeállományodba. Ami számomra még zseniálissá teszi a filmet, az egyrészről a megvalósítás (színekhez alkalmazkodó stílus pl. Egyiptom, Görögország...stb) másrészről pedig a szinkron. Hatalmas kalapemelés és tapsvihar minden embernek, aki azon dolgozott, hogy ez a csoda létrejöhessen! (Kis infó: magát a filmet 1988-ban kezdték el készíteni, és 2011-ben készült el a végleges verzió)
Kép forrása: kulton.hu
Az íromány mivel eléggé sokrétű. ezért majd az olvasás végén fogok róla értekezni, de az biztos, hogy nagyon sok izgalmas témát fog felhozni. Pl. Isten szerepe az ember életében, férfi és nő kapcsolata, különböző korok eszméi és eszményei, azok felemelkedése és bukása... stb.
...és már maga a cím megér egy filozófiai értekezést... Az ember tragédiája... az egyéné? A fajé? Tragédia mert ez a műfaj? Vagy az érzés?
Lesz miről írni bőven :-)